Jasminum - propozycje wycieczek rowerowych

24 Maj

Zapraszamy na wycieczki po pięknej okolicy miejscowości Otrębusy. Do Otrębus można wygodnie dojechać kolejką WKD (stacja Otrębusy) lub samochodem – z centrum Warszawy to zaledwie 22 kilometry.

Otrębusy były wsią szlachecką – pierwsze informacje pisane na ich temat pochodzą z „ksiąg błońskich ziemskich” z 1480 roku. Nazwa Otrębusy są nazwą kulturową wynikającą z działalności założyciela wsi lub pierwszych jego mieszkańców. Występowały w formie łacińskiej, jako Otrambusche, Othrambusche, Otrabusche. Początkowo przez wiele stuleci Otrębusy administracyjnie należały do powiatu błońskiego. W 1874 roku folwark Otrębusy obejmował ok. 430 hektarów ziemi.

Na przełomie XIX i XX w. rozpoczęła się parcelacja majątku. W 1902 r. zasadniczą jego część wraz z pałacem (w sumie ok. 50 hektarów) kupiła Elżbieta Hamburger. Jej włości wpisano do księgi hipotecznej jako Folwark Elżbietówka.

Główne atrakcje Otrębus to:

Muzeum Motoryzacji i Techniki
Toeplizówka
Spichlerz
Posąg Świętowita
Dwór Karolin

 

Muzeum Motoryzacji i Techniki (ulica Warszawska 21, prawie naprzeciwko Jasminum)

Muzeum Samochodow Otrebusy waskie Siedlisko Jasminum sale weselne komunijne restauracja hotelFullSizeRender 5Muzeum powstało w 1995 roku, jest prywatnym przedsięwzięciem miłośników motoryzacji. Jest to największe muzeum tego typu w Polsce i jedno z większych w Europie. W tej chwili dysponuje ponad 300 starymi samochodami, motorami, ciężarówkami, a nawet pojazdami opancerzonymi. Do zbiorów należą samochody, którymi jeździły gwiazdy – Marilyn Monroe, Elvis Presley, Grażyna Szapołowska, Bogusław Linda, a także auta, które służyły komunistycznym przywódcom, na przykład unikatowy kabriolet Stalina typu ZIS, różowy Buick Skylark Cyrankiewicza, czy Austin Six Bieruta. Znajdziemy tu też najstarsze auto w Polsce, czyli niemiecki J.A.G. z 1897 roku. Najstarszym pojazdem jest traktor TITAN produkcji USA z 1895 r. Dodatkowych wrażeń dostarczą kolekcje starych aparatów telefonicznych i fotograficznych oraz odbiorników radiowych.

 

Toeplizówka (ulica Wiejska 1)

Teoplitzowka waskie Otrebusy Siedlisko Jasminum sale weselne komunijne restauracja hotelIMG 0179

Jest to zespół pałacowo-parkowy, którego obecna nazwa pochodzi od nazwiska rodziny Teoplitzów, którzy mieszkali w dworku przez 30 lat w XX wieku. Urodził się tu znany dziennikarz oraz publicysta – Krzysztof Teodor Toeplitz. Z pałacem ściśle wiąże się historia Otrębus. Na początku XIX wieku mówiąc „Otrębusy” miano właśnie na myśli dworek z otaczającymi go terenami. Pomysł wybudowania obiektu pochodzi podobno od hrabiów Jabłonowskich z Jabłonny. Według Jarosława Iwaszkiewicza projekt pałacu był dziełem Marconiego. Nie jest znana dokładna data budowy obiektu. Pierwszymi właścicielami folwarku (łącznie ze spichrzem) była rodzina Ogińskich. Willa wielokrotnie zmieniała właścicieli. Obecnie jest siedzibą filii Biblioteki w Brwinowie.

 

Spichlerz (przy ulicy Wiejskiej, naprzeciwko Toeplizówki)

Spichlerz waskie Otrebusy Siedlisko Jasminum sale weselne komunijne restauracja hotel

Spichlerz pochodzi z XVIII wieku, jest to najstarszy obiekt Otrębus, pozostałość folwarku Elżbietówka. Jest oznaczony na planie wsi Otrębusy z początku XIX stulecia, kiedy folwark ten należał do rodziny Ogińskich. Jego powstanie datowane jest na lata 1770–1780. Jest pod opieką konserwatora zabytków. Na podłożu spichrza było klepisko, a tuż nad poziomem gruntu znajdowały się niewielkie otwory wentylacyjne, służące do wymuszenia obiegu powietrza. Dzięki temu nie było problemu ze stęchlizną lub zbyt dużą wilgotnością. Budynek ma około 600 m2 powierzchni, a składa się z trzech kondygnacji. Kamienne ściany wykonano z granitu. Od frontu, na wysokości około 3 metrów, znajduje się otwór używany do transportu worków ze zbożem.

 

Posąg Świętowita

Pomnik swietowita waskie Otrebusy Siedlisko Jasminum sale weselne komunijne restauracja hotelIMG 0187

W parku przy stacji WKD Otrębusy można obejrzeć posąg Świętowita z 1974 roku. Jego autorem był Teodozjusz Butyniec, artysta rzeźbiarz, wieloletni pracownik Państwowego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze oraz jeden z inicjatorów utworzenia Spółdzielni Budowlanej Mazowsze. Pomnik jest nawiązaniem do tradycji słowiańskich i kultu Świętowita.

 

Karolin – siedziba zespołu Mazowsze (ulica Świerkowa 2)

Mazowsze waskie Siedlisko Jasminum sale weselne komunijne restauracja hotelIMG 0193

Kamień węgielny pod budowę pałacu w Karolinie został wbudowany w 1909 roku. Najpierw był tu sierociniec prowadzony przez siostry zakonne, a w czasie pierwszej wojny światowej (1914–1918) niemiecki szpital wojskowy. Po pierwszej wojnie Towarzystwo Opieki nad Psychicznie i Nerwowo Chorymi założyło tu „Sanatorium dla zmęczonych nerwowo”, prowadzone do września 1939 roku przez dr. Wacława Knoffa. W 1948 roku budynek przekazano Państwowemu Zespołowi Ludowemu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, którego założycielem był Tadeusz Sygietyński.

Pałac szczególnie pięknie prezentuje się od strony parku. Taras, do którego wiodą podwójne schody z tralkową balustradą, otoczony jest pięknymi starymi drzewami, jednymi z największych w Polsce przedstawicielami gatunku tulipanowców; widać z niego perspektywę długiej alei parkowej.

Obszerny park, do dziś okalający pałac, jest zadbany, a będące już pomnikami przyrody stare aleje lipowe, które wybiegają daleko poza teren obecnego Karolina, przypominają o dawnych założeniach dworskich.

Na terenie siedziby Zespołu „Mazowsze” znajdują się izby pamięci, których zbiory obejmują stroje ludowe z różnych rejonów Polski, w których występowali członkowie zespołu, a także liczne pamiątki z występów przywiezione z całego świata. We wrześniu 2002 roku w parku postawiono pomnik z brązu przedstawiający Tadeusza Sygietyńskiego.

Od frontu znajduje się okrągły skwer z głazem upamiętniającym twórców Zespołu „Mazowsze”, który otoczony jest kamieniami z wyrytymi nazwami krajów i datami, w których zespół koncertował.

W 2009 roku dzięki środkom przekazanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego na terenie Karolina wybudowano Matecznik Mazowsze Centrum Folklorystyczne. Jako najnowocześniejszy obiekt w województwie Centrum pełni wiele funkcji społeczno-kulturalnych, lecz przede wszystkim jest siedzibą zespołu.

Super User

The concept was born by native New Yorkers Alex Wilmot and James Cruickshank, along with Larry Kramer and Craig Koenig, whose vision was to provide the neighborhood with delicious comfort food in a cozy, intimate setting.