Trasa 2 - Spacerkiem po Otrębusach

25 Maj

Trasa spacerowa po miejscowości

Długość: około 4,5 km

Przebieg trasy: Siedlisko Jasminum, Muzeum Motoryzacji, kapliczka z 1930 r., Toeplizówka, spichlerz, Willa Zosinek, Karolin, Willa Ganów, Swiętowit , willa Szolców, Siedlisko Jasminum.

Kapliczka1 Otrebusy Siedlisko Jasminum sale weselne komunijne restauracja hotelIMG 0170

Nasz spacer zaczynamy w Siedlisku Jasminum – możemy tu nabrać energii przed czekającą nas wyprawą. Po wyjściu z Jasminum skręcamy w prawo, w ulicę Warszawską i udajemy się do Muzeum Motoryzacji.

Po zwiedzaniu muzeum idziemy z powrotem ulicą Warszawską, ale tym razem trzymamy się prawej strony drogi. Tuż przed skrzyżowaniem z ulicą Natalińską skręcamy w uliczkę, która doprowadzi nas do ulicy Krótkiej. Idziemy ulicą Krótką aż do skrzyżowania z ulicą Wiejską. Tu na rogu stoi najstarsza kapliczka w miejscowości Otrębusy – pochodzi ona z 1930 roku. Za kapliczką skręcamy w lewo, w ulicę Wiejską. Po chwili dojdziemy do pałacyku Toeplizówka, który znajduje się po prawej stronie ulicy, naprzeciwko zaś możemy obejrzeć zabytkowy spichlerz.

Po dojściu do skrzyżowania z ulicą Natalińską skręcamy w nią w prawo. Po chwili mijamy stację WKD i dochodzimy do skrzyżowania z ulicą Piaseckiego (po prawej stronie ulicy Natalińskiej). Dojdziemy nią do pałacu Karolin, ale wcześniej, przy ulicy Piaseckiego 2, miniemy Willę Zosinek z 1899 roku.

Willa zwana "Zosinkiem" została zbudowana doktora Wacława Knoffa, związanego z Karolinem, dawnym "Sanatorium dla zmęczonych nerwowo". W okresie międzywojennym właścicielem Zosinka był warszawski cukiernik Jan Gajewski. 20 maja 1939 roku dom z zabytkowym parkiem i rozległym sadem odkupiła rodzina Piaseckich.

Willa Zosinek do dziś zachowała na zewnątrz swój pierwotny wygląd z przełomu XIX/XX w. W latach 90. podpalono stajnię oraz wiejskie zabudowania gospodarcze (obora, stodoła, kurniki). W 2000 roku wykonano remont budynku.
Willa pozostaje w rękach prywatnych i nie jest dostępna do zwiedzania.*

Kilkaset metrów dalej, przy skrzyżowaniu z ulicą Świerkową, znajduje się pałac Karolin, siedziba zespołu Mazowsze.

Mazowsze2 Siedlisko Jasminum sale weselne komunijne restauracja hotelIMG 0193

Wracamy tą samą drogą do skrzyżowania z ulicą Natalińską, po przeciwnej stronie, nieco w lewo, znajduje się ulica Piasta, która doprowadzi nas do ulicy Baśniowej. Pod numerem 3 znajduje się tam Willa Ganów, zwracająca uwagę spłaszczonymi, mocno wysuniętymi przed elewację dachami (bez rynien), szerokimi owalnymi tarasami na parterze i piętrze oraz czarno-kremową ceramiczną okładziną elewacji. Szerokie poziome okna wsunięte bezpośrednio pod okap dachu chronią przed nadmiarem słońca.

Willę zbudował w czasie II wojny światowej potomek imigrantów z Włoch, inżynier architekt, Władysław Gano, który po wkroczeniu Niemców do Polski zaoferował im usługi swojej firmy. Jego włoskie pochodzenie (sojusznik w wojnie i towarzysz w ideologii) zapewniło mu intratne zlecenia i przychylność protektorów. Dzięki temu mógł nabyć w Otrębusach grunt i w 1941 roku wybudować z rozmachem dom rodzinny.

Budowy strategiczne (drogi, mosty) na zlecenie organizacji Todt zapewniły mu możliwość zakupu niedostępnych dla innych materiałów budowlanych. Samą budową zajęli się więźniowie. Pod opiekuńczymi skrzydłami hitlerowskiej „gapy”, której stylizowany wizerunek możemy dostrzec na słupkach w ogrodzie, powstała willa z oborą pod wspólnym dachem (od strony ulicy Franciszkańskiej) i oddzielną stodołą z imitacji pruskiego muru. Obora jest dziś częścią domu, a dobudowana do niej bryła dobrze harmonizuje z całością. Władysław Gano uciekł w 1945 roku do Brazylii, gdzie dalej nieźle żył z sieci hoteli.

Obecnymi właścicielami willi są państwo Stojewscy, którzy w pracowni znajdującej się w willi tworzyli artystyczne lampy i witraże.*

Pomnik swietowita2 Otrebusy Siedlisko Jasminum sale weselne komunijne restauracja hotelIMG 0187

Wracamy do ulicy Natalińskiej i skręcamy w nią w prawo – w stronę stacji WKD. Na skwerze obok stacji stoi nietypowy posąg Świętowita. Idziemy dalej ulicą Natalińską, aż do skrzyżowania z ulicą Sadową. Tu – pod numerem 13 – znajduje się Willa Szolców z 1904 roku.

Początkowo w domu były mieszkania dla zakonnic oraz sierociniec dla kilkorga dzieci – sierot po weteranach rewolucji 1905 roku i I wojny światowej.

Po zmianie właścicieli, w 1934, roku rozpoczęto przebudowę domu według projektu S. Otmieńczyka, nadając mu kształt, w jakim zachował się do dnia dzisiejszego. W 1938 roku zakończono przebudowę domu i rozpoczęto budowę nowego ogrodzenia (wzdłuż ulic: Natalińskiej, Sadowej i M. Dąbrowskiej). Przed domem od strony południowej dobudowano taras i założono ogród z basenem.

12 września 1939 roku, podczas bitwy pod Brwinowem, walki z wojskami niemieckimi prowadzone były również w Otrębusach. Pamiątką z tego okresu jest furtka z dwiema przestrzelinami po niemieckich pociskach. Możemy ją zobaczyć od strony ul. Polnej, przy skrzyżowaniu z ul. Natalińską.

Obecnie willa jest w rękach prywatnych. Nowi właściciele dokonali rewitalizacji dworku i domku dla służby, a także wybudowali część rekreacyjną i garaże. Dołączono też z powrotem do posesji wcześniej wydzieloną działkę. Willa jest obiektem prywatnym i nie jest dostępna do zwiedzania.*

Wracamy do ulicy Natalińskiej, skręcamy w nią w prawo i udajemy się prosto do Siedliska Jasminum, gdzie będziemy mogli odpocząć po spacerze. Czeka tam na nas na pyszne jedzenie, smakowite desery i zimne napoje.

*Więcej informacji znajduje się na portalu Otrebusy.pl

Super User

The concept was born by native New Yorkers Alex Wilmot and James Cruickshank, along with Larry Kramer and Craig Koenig, whose vision was to provide the neighborhood with delicious comfort food in a cozy, intimate setting.